Ahogy ígértem, következzenek a kapcsolási rajzok:
A főszereplő ezen a rajzon a 74LS628, aki egy annyira közönséges VCO, hogy ki se látszik a 74.. szériából. Az ő családjába tartozik még pár IC, nekünk azért jobb ez, mert csak 1 VCO van benne de az jól beállítható. Az adatlapja alapján akkor lesz szép lineáris a frekvenciamenete, ha a Vrng 1-3V közé esik. A 200p és 600Ohm külső kondi és ellenállás mellett a range beállítható ebben a tartományban úgy, hogy a kimenő frekvencia 0.9 - 2.6 Mhz között változzon 1.5 - 4.5V bemenő feszültségre.
A DAC egy 8531, persze más is lehet, nekem ez esett kézre. A következőkre érdemes figyelni:
- Monotonic by design, vagyis ugyan nem biztos, hogy a DA átalakítás során minden lépcső ugyanakkora, de legalább biztosan nagyobb mint az előző. Ez nagyon kell a visszacsatolás miatt.
- Serial interface SYNC lábbal, hogy könnyen lehessen a PIC-hez illeszteni.
- Minél több bit, annál jobb lesz a kimenő frekvenciánk felbontása.
Egy TL431 adja a referencia feszültséget, és egy (pontosabban egy fél) TLV2372 alakítja át a jelszintet olyanra, hogy a VCO meg tudja enni. A sok potméter beállításakor vegyük figyelembe, hogy a VCO kb. 3V tartományban működik jól, és ez a tartomány 1.5V-nál kezdődik. Addig állítsuk őket, míg a DAC-nak adott 0x0000 értékre a kimenő frekvencia kicsivel 2.5MHz felett van, 0xFFFF értékre kicsivel 1MHz alatt (az erősítő invertál).
A kapcsolási rajz másik fele:
Ez gondolom nem okoz nagy meglepetéseket, a múltkori frekvenciamérőre kötöttük rá a VCO kimenetét, a PIC RA0, RA1, RA2 lábai programozzák a DAC-ot.
A szoftver és pár sor infó róla legközelebb.